Current Moon Phase

Full Moon
Full Moon

The moon is currently in Sagittarius
The moon is 13 days old
آرشیومطالب

چارت تولد، نقشه ای از تکامل روح هر فرد

ترکیب‌بندی سیارات‌تان داستانی را تعریف میکنند.. از اینکه چه کسی هستید و قرار است به چه کسی تبدیل شوید..‌ این داستان انرژیهای حیاتی کارمیکی است که با خود به این تجسم آورده اید و باید بیاموزید آنها را چگونه هدایت کنید

 

 

مدیتیشن ذن چیست؟

در ابتدا اجازه دهید بدانیم مدیتیشن چیست؟

 

مدیتیشن چیست؟

مدیتیشن تمرینی است که بیشتر آن را با یک‌جا نشستن به حالت چهارزانو و به آرامش رسیدن می‌شناسیم. در واقع در تمامی انواع مدیتیشن، فرد یک کار مهم انجام می‌دهد و آن تمرکز روی چیزی در زمان حال است.  مثلاً تمرکز روی نفسی که می‌کشید، تمرکز روی بخش‌های مختلف بدنش، تمرکز روی ضربان قلبش و… . هدف هم این است که با تمرکز بر چیزی در “لحظه حال”، سطح ذهنی خود را آرام کن

 

مدیتیشن ذن چیست؟

اما در مدیتیشن ذن ما تمرینی برای توقف افکار انجام نمیدهیم. ذن تاکید می کند:

“تلاش نکن و فکرهایت را متوقف نکن. بگذار که از خود متوقف شوند. اگر چیزی وارد ذهنت شد بگذار که وارد شود و بگذار که بیرون برود. او مدت زیادی نخواهد ماند. وقتی که سعی کنی و فکرت را متوقف کنی ، معنایش این است که توسط آن ناراحت شده‌ای . با هیچ چیزی ناراحت نباش. با آن بمان، درخواستی نداشته باش، قبول یا ردش نکن، خوب یا بد تلقی اش نکن، شاهد و ناظر باش، او خود خواهد رفت.”

 

بی بهانه بنشینید

چند راهب  از مسیری می گذشتند. مردی را می بینند که روی تخته سنگی نشسته است و به دشت نگاه می کند. کنجکاو می شوند که مرد چه می کند. یکی از راهب ها می گوید او دارد به گوسفندانش فکر می کند. راهب دیگر می گوید خیر، او در فکر خانواده اش است. هر راهب چیزی می گوید و اختلاف بالا می گیرد. در نهایت تصمیم می گیرد از خود مرد بپرسند. وقتی از مرد علت را جویا می شوند جواب می دهد: هیچ، فقط اینجا نشسته ام!

این کلید مدیتیشن ذن است. شاید بی آلایش ترین و ساده ترین تعریف برای مراقبه “بی بهانه نشستن”

 

هست بودن

آسوده باشید، نه به دنبال بدست آوردن باشید و نه بدنبال چیزی شدن، به دنبال یافتن حقیقت و گریز از خیالات و آرزوها نیز نباشید. فقط حضور داشته باشید.. در اینک و اینجا.. در این بدن و در این روح و روان، آنگاه از دل همین آسودگی است که آگاهی عمیق و خالص ازلی و لایتناهی چهره می‌نماید.

 

 

 

در نهایت

 

هدف واقعی مدیتیشن ذن، دیدن پدیده‌هاست همان‌گونه که هستند.. مشاهده پدیده‌ها همان‌گونه که هستند و وانهادن همه‌چیز همان‌گونه که هستند. ذن تمرینی است برای باز کردن ذهن کوچک انسان قبل از روشن شدگی.

ذن می گوید: تو بدن نیستی.. تو چشم هستی

زمانی که در روح بیدار شدی

شروع به دیدن می‌کنی

و آن هنگام

تو از جسم آزاد هستی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *